نظر آیت الله رضوی عالِمِ شیعه ؛ درباره مولوی و ملیتش:

آیت الله رضوی :: سال گذشته، ایران، ترکیه و ازبکستان، آن دعوا و رقابت شدید را بر سر اینکه «مولوی از آن کیست» به راه انداختند: چه غوغائی به پا شد. مولوی متولد ازبکستان است که در قونیه ترکیه زیسته است هیچ ربطی به ایران (حتی به فلات ایران) ندارد. او اشعارش را به فارسی گفته، چون در آن دوران، تصوف (کابالیسم بودائی) توسط صوفیان ایرانی از هند و چین گرفته می شد و به ممالک عربی منتقل می گشت.مولوی یک ترک زاده است.

عده ای (از آن جمله بقایای جریانی که محمد علی فروغی فراماسونر کابالیست به راه انداخت) با شنیدن این سخنان من خشمگینانه می گویند: ببینید چگونه مفاخر ما را منفور می کند.
عرض می کنم: من به این افراد حق می دهم که مرید دلسوختة مولوی باشند. زیرا آنان نه با قرآن آشنا هستند و نه با اهل بیت(ع) و لذت علمی این مکتب به ذائقه شان نرسیده، حق دارند عاشق دلسوخته مولوی، عطار و دیگر کابالیست ها باشند. اما کسی که با قرآن و اهل بیت(ع) آشناست در عین حال به این قبیل افراد ارزش می دهد، یا عقل ندارد و یا مانند کابالیست های آگاه، آگاهانه راه ابلیس را می رود.
مولوی و امثالش، فقط ارزش ادبی و هنری دارند. از نظر بینش و جهانبینی، پلورئالیست، لیبرالیست و هرمنوتیست هستند که اهل تحقیق این خصیصه های آنان را بهتر می دانند و لذا نور چشم کابالیست های غربی هستند.

/ 8 نظر / 105 بازدید
دبیرتاریخ شادگان

ُسلام آیت الله تاریخ دان یا نسب شناس تشریف دارند[نیشخند] البته این گونه شاعران فرا مرزی هستند . مثل هومر و دیگران

آزاداندیش

اقای زیگورات بحث تاریخی و نسب شناسی رو نمیدونم ولی اینکه این شاعران بزرگ اسلامی رو بکوبونی به نفع اسلام و مسلمانان که نیست هیچی بر ضررشونه، من از مطالب سایتتون استفاده بردم و میبرم ولی با این حرکت هاتون کاملا مخالفم و خواهش میکنم مطالبی بگذارید که به درد بخورند نه مطالب با عرض پوزش مسخره ای مثل این.

آزاداندیش

من نمیگم همه ی اندیشه ای ای شاعران خوبه و اسلامیه، ولی خیلی از اندیشه ها و شعرهاشون دینیه، و طبیعیه هر انسانی اشتباه داره ، این ها که انسان کامل نیستند، اینکه یجور محکم و قاطعانه آنها رو بکوبیم بده، اینقر نباید نیمه ی خالی لیوان رو دید، نیمه ی پر را باید بیشتر دید، این کاملا اسلامیست.

ترکشناسی 2

چرادر ایران اگرکسی منصوب به ترکها باشه فوری از فراملیتی بودنش حرف می زنند گویا بعضی دوستان باورندارند ترکها هم می توانند درتاریخ فرهنگ وادب پیشرفت کنند واقعا برای نظر اقای دبیر شادگان متاسفم ترکها هم مشاهیر زیادی داشتند که یا مصادره شده یاکسی در ایران نمی شناسدش

عزیزم تعلق بزرگان و شعرا ونویسندگان براساس فرهنگ آنهاست نه نژادشان.براین اساس مولوی ایرانی است واگر یک نفر از نژاد ایرانی سراپا وبه تمامی عربی بگوید و بنویسد و به زبان فارسی بی اعتنایی آشکار نماید دیگر ایرانی نیست .مولوی حتی اگر از نژاد ترک هم بوده باشد(که نبوده)آشکارا به زبان ترکی بی اعتنایی کرده وگرنه مثل شهریار اشعار قابل توجهی به ترکی می سرود پس مولوی ترک به آن معنا که شما می گویید نیست.

دوست

پیشنهاد میکنم نظرات آیت حق علامه جعفری را در رابطه با شخص مولانا مطالعه کنید

کوراوغلی

تو بی شک یک تورک هستی.

بهنام

درود و احترام به نویسنده و محقق محترم کورااوغلی.چه فرقی دارد نویسنده ترک باشد یا عرب.کرد باشد یا بلوچ.این تفکر غلط است ما همه مون انسانیم.مطالب جذاب و موثق را با این پستها منحرف نکن.تشکر. درود بر عیلام