برخی از تعالیم ازدواج با محارم و رفتار با زنان در آیین زرتشتی:

...هم چنین نکته ای ک شایان توجه است تاکید مستمر بر ازدوا با محارم است. پدیده ای که بدون هیچ شک شبهه ای در منابع و ماخذ مزدایی و غیر مستقیم به وضوح می بینیم. به خلاف کوشش های قرن نوزدهمی که در جهت انکار آن به عمل آمده است...شواهدی به دست ما رسیده است که حکایت دارد خانم ها بر خلاف میلی باطنی خویش ،مجبور بودند تا با پدران و برادران خویش همخوابگی نمایند،هرچند که (در ظاهر) موافقت دامادها ضروری بود.

(ژولیان بالدیک، ادیان آسیا،صفحه80و81)

محققین می نویسند:

در منابع اصیل زرتشتیان ،ازدواج با محارم عبادت به شمار می رفته و با و عده  ثواب و اجر آثار عالی تشویق شده است؛ از قیبل این که ازدواج بین خواهر و برادر با فره ایزدی روشن می شود و دیوان را دور می کند و گناهان کبیره را محو می کند.

(دینکرد،کتاب نهم فصل 60،فقره2و3. در اینجا نقل از محمد خاتم پیامبران،صفحه82،راوندی تاریخ اجتتماعی ایران، صفحه661کریستین سن.ایران در زمان ساسانیان،صفحه234)

دیاکونوف:

در مورد اردواج با کحارم در ایران باستان،اسناد و مدارک زیادی در دست است؛ از جمله کمبوجیه دوم خواهرش یعنی آتوسا را به زنی گرفت.داریوش دوم با خواهر خود پاریساتیدا ازدواج کرده بود/فرزند ایسان اردشیر دوم پ ار مزگ زن اول خود با دو دختر خود آتوسا و آمستریدا ازدواج کرد.

(دیاکونوف،تاریخ ماد،در اینجا نقل از صفحه 474،راوندی،تاریخ اجتماعی ایران)

ویل دورانت :

دختران طرف توجه نبودند...از گفته های ایرانیان قدیم در این باره یکی است که:پدران از خدا مسائلت نمی کنند ک دختری به ایشان روزی کند و فرشتگان،دختران را از نعمت هایی که خدا به آدمی بخشیده به شمار نمی آورند.

(ویل دورانت، تاریخ تمدن،جلد1،صفحه553)

راولینسون :

زنان طبقات بالای اجتماع،جرات نمی کردند که جز در تخت روان روپوش دار از خانه بیرون بیایند و هرگز به آنان اجاز داده نمی شد که آشکارا با مردان آمیزش کنند.زنان شوهر دار حق نداشتند هیچ مردی را،ولو پدر یا برادرشان باشد ببینند. در نقش هایی که از ایران باستان بر جای مانده،صورت هیچ زنی دیده نمی شود.

(ویل دورانت.نقل از راولینسون،تاریخ تمدن،جلد1،صفحه552)

/ 18 نظر / 86 بازدید
نمایش نظرات قبلی
اندیشه

اولا ازدواج با محارم در فرهنگ های باستانی که البته واژه محارم هم یک کلمه عربی است و جای بررسی دارد به راحتی قابل نقد نیست تا چه رسد به اثبات!!! بیهوده خیال بافی نکنید در مورد چیزی که از آن سر در نمی آورید. پارسیان یکتاپرست بودند و نه آتش پرست این دیگر اثبات شده است و بیهوده مغلطه نکنید. اما سوالی دارم در فرهنگ عربی اسلامی داشتن 4 همسر و بینهایت زن صیغه ای از نشانه های تمدن است؟!!! مرا روشن کنید لطفا. محرم بودن کنیزان خانه بر صاحب منزل و اینکه کنیزان از اموالشان محسوب می شدند و بدون عقد شرعی می توانستند با آنها هم خواب شوند از نشانه های تمدن است لابد. قبل از اسلام دختران و زنان دختر زا را زنده به گور می کردند تا فرهنگ احترام به زن را نشان دهند. دیه زن را نصف مرد قرار دادند تا جایگاه والای عربی اسلامی زن مشخص شود. با فرافکنی ها به تمدن و فرهنگ غنی پارسی قادر به مخدوش کردن چهره واقعی آن نخواهید بود. سنگ بد گوهر اگر کاسه زرین بشکست/ قیمت سنگ نیفزاید و زر کم نشود این هم اوج زیبایی زبان پارسی که در کمتر ادبیاتی قابل مشاهده است به حق.

اندیشه

زنده به گور کردن زنان و دختران که در قرآن آمده نیاز به بررسی بیشتری دارد اما ازدواج با محارم که فاقد سند است و البته بر اساس اوستا توصیه به ازدواج با خویشاوندان شده و نه محارم، به هیچ طریقی قابل انکار نیست به عقیده شما!!!!؟؟؟ به قول شما هیچ چیز در تاریخ همیشگی نیست و هر نتیجه و ارزیابی ای قابل بازخوانی و رد یا تایید دوباره است. چه شد که ناگهان قطعی شد. بلی بر اساس شواهد شاهان حرمسرا داشته اند ولی مگر شاهان اسلامی- عربی که ادعای توحید و یکتاپرستی و خداشناسی و عدالت داشتند حرمسراهایشان دو برابر دوران باستان نبود؟!!! چه شد وقتی صحبت 4 همسری و بی نهایت زن صیغه ای شد به بی راهه می زنید و دیوار کوتاه تر از دین نمی یابید. شما که توان توجیح مسائلی فراتر از این را دارید!!!!! لطفا این را هم روشن کنید تا بدانیم.

اندیشه

جالبه همچنان سفسته های تکراری . عادت این جماعته هر کجا که کم می آورند دیگران را کافر و بی دین می خوانند!! ببین تا چه اندازه گستاخند و این تقصیر ماست. ولی این را بدان که اگر واقعا خدا رو میشناختی به خودت اجازه نمی دادی که اینطور حرف بزنی بالاخره خوب دستت رو شد. شاید ندانی اما برایت دعا میکنم تا هدایت شوی البته به سوی حقیقت که همانا خداست و بس.

پریا

شما که در پاراگراف قبلی دیگران رو به غیر مسلمونی خطاب میکنید و فک میکنید انسان فقط باید مسلمون باشه تا ادم باشه ... این مسلمونی ای که شما ازش دم میزنین مایهه ننگه ....افتخار من اینه که که پیرو این اسلامی که که شما پیروش هستید نیستم ....

پریا

حکومت چقدر به شما حقوق میده تا بیاین اینجا و این مزخرفات رو بنویسین؟؟

behzad

با سلام در مورد متلبتون دو نکته مهم و ضروری که باید گفته میشد رو ننوشتید.دو حالت کلی وجود دارد اول اینکه در گذشته و قبل از اینکه اعراب جاهل توسط حضرت محمد به مقامی برسند که دیگران را کافر مشرک و زنازاده معرفی کنند والبته هنوز هم ریشه ی این اصالت پرستی را در در آنها به صورت تکفیری (به اسم دین) میتوان پیدا کرد ،هر مردی که با دختری ازدواج می کرد او را خواهر خود می نامید .ممکن است به خاطر همین باشد که در طول زمان وبا ترجمه متون تاریخی این اصطلاح برداشته شده باشد دوم اینکه اگر فرض کنیم این نظریه هم اشتباه باشد این نکته ضروری را فراموش کرده اید که ازدواج با محارم در ابتدا حرام نبوده است که شما به دیده تمسخر به ان مینگرید .اگر این گونه بود تمامی مردم جهان زنا زاده بوده اند چون فرزندان ادم نیز با خواهران خود وصلت کرده اند ومن وشما وکسانی که این متن رو میخونن زنا زاده ایم .از این ها گذشته شما که از ازدواج با محارم ایرانیان باستان گفتید بزارید من هم از دینهای یهودیت و مسیحیت براتون بگم که انها هم ازدواج با محارم را انکار نکرده اند منبع هم اگر می خواهید سلسله کتاب های عهد عتیق (طوبیت ،یهودیت و...) ویا کتاب سینوحه پزشک د

یک دانشجوی دیگر فرهنگ و زبان های باستانی

ازدواج با محارم در کتاب ماتیکان هزار دادستان و همچنین در بخش هایی از وندیداد ( بخشی از اوستا) نوشته شده است اما چیزی که شما در اینجا ذکر کردید اصلا درست نیست. تحقیق و پژوهش ملزم نگاهی دور از تعصب است. کمی این تعصبات خشک و عرب پرستانه را کنار بگذارید و به سواد و معلوماتتان اضافه کنید فرزندم

یک دانشجوی دیگر فرهنگ و زبان های باستانی

خانم نسرین عزیز، زره نه ذره ، اون لغتی که شما نوشتید ابزار جنگی است بجای نظر دادن سطح سوادتان را ارتقا دهید

یک دانشجوی دیگر فرهنگ و زبان های باستانی

ازدواج با محارم : خُوَدودَه

بهنام

با سلام و خسته نباشید به محقق عزیز. عده ای از جاهلان مجوس و نجوس زرتشت و کوروش پرست زنا زاده هنوز پس از معرفی مراجع و منابع موثق وحتی منابع زرتشتی خودشان را به کوچه علی چپ زده و سعی در انحراف مطلب دارند. اعتراف به گناه که در خیلی از جوامع روشنفکر به زدودن چهره ی زشت گذشته کمک کرده این نجوسهای زنا زاده هنوز اصرار بر درست بودن اینکار ناپسند را دارند.ای شهوت پرستان متعصب زنا زاده ای مغول زاده ها شما همان بربرهای اشغالید که حکومت پاک اعراب سامی نژاد عیلامیها را منقرض کردید خوزیهای نجیب و متمدن.سوال اینجاست پس از این همه سال و این همه دختر و زن که خداوند افریده چرا باز بدنبال ازدواج با محارم هستید؟خداوند قرآن را به زبان پاک عربی بر انسان نازل کرد تا جاهلان منحرفی مانند شما شیاطین شهوت پرست یه ذره فکر کنید فقط یه ذره اقای نویسنده خسته نباشید.زنده باد اعراب.زنده باد بلوچ.زنده باد ترکها.زنده باد انسانهای پاک